Zkrocení zlé ženy

Víme, co se chystá…

Po odehrání představení, která se konají vždy na jaře, si dopřává divadelní spolek LUNO divadelní prázdniny. Pro některé to ale úplně neplatí. Během nich, se již pilně pracuje na scénáři pro další vybranou hru. Ze dvou námětů pro další hru, kterými byly pohádka nebo klasika, byla vybrána varianta druhá a to hra, jejímž autorem je jeden z největších divadelních klasiků – William Shakespeare a jeho Zkrocení zlé ženy. Výběr nebyl opravdu jednoduchý, ale nakonec vyhrála jediná myšlenka – není důležité, co se bude konkrétně hrát, ale hlavně aby byla legrace a hru si užili nejen diváci, ale i herci, kteří na poslední hře Rusalka nechali kus svých sil.

Hra plná zápletek, ve které světem protřelý Petruchio s nadhledem a překvapujícím klidem krotí zlou, hubatou, hádavou a věčně nespokojenou Kateřinu, před kterou utíkají všichni ženiši a doufají, že v jejich náručí skončí její mladší sestra – krásná Bianka. Ta si se svými ženichy pohrává a koketuje, aby před všemi dala přednost šlechtici z Pizy Lucenciovi, který z lásky k ní předstírá, že je profesorem znalým cizích jazyků. Kateřina po několika nečekaných „lekcích“, které pro ni připraví její muž a pod jeho vedením i sloužící, zcela pochopí filozofii manželství, kde prohraná bitva vede k vítězství v celé válce. To si ne úplně uvědomuje Petruchio, který má pocit, že respekt a kázeň ženy a svrchovaná vláda muže vede ke šťastnému manželství. Hlavní myšlenka hry, napsané v roce 1594, kdy poslušná chytrost ženy vyhrává válku mezi mužem a ženou, platí od 16. století až po současnost.

Již první zkouška, na které se herci seznamovali s charakterem postav, se základním pohybem a gesty, vyvolávala opravdové salvy smíchu, protože hra je postavena na pohybovém ztvárnění, do kterého vkládají herci velkou energii. Hra je doplněna o živý hudební doprovod a nečekané hudební a pohybové vsuvky. Proto se pro nastudování zvolily zkoušky nejen celého souboru, ale i zkoušky individuální, kdy se herci budou zaměřovat na vlastní pohyb a mimiku.

K výběru hry, kterou diváci budou moci shlédnout na jaře, řekla ředitelka divadla: „Poslední hra byla asi tím nejlepším, co jsme do této doby odehráli. Přinesla nejen obrovský úspěch, ale i značnou únavu celého kolektivu. Proto jsme si chtěli při zkouškách další hry užít zábavu a legraci. Víme, že nová hra je náročná, ale plně věříme, že přesto přinese to, co tolik potřebujeme – pohodu, zábavu a legraci pro nás, ale hlavně pro diváka.“ Scénáristka, která je režisérkou hry a představitelkou Kateřiny, měla jasný úkol a první zkoušky nasvědčují, že bude splněn. Pro tuto hru rozhodla i slova představitele Petruchia pronesená na adresu režisérky: „Pokud jsi ochotná zvolit hru, ve které tě budu nejen já, ale i ostatní dusit, minimálně tak, jako dusíš ty nás na zkouškách, pak si myslím, že není o čem přemýšlet.“ Pokud se tedy vzájemně „nezadusíme“, má se divák opravdu na co těšit.

 

Fotografie z představení

Ostatní hry